+905055952698
serdalgur@gmail.com

Psikodiyet

Uzman Klinik Psikolog

Her bireyin metabolizması parmak izi gibidir. Yani diyet kişiye özeldir. Yapılan tüm doğru diyet yöntemlerine rağmen kilo veremiyorsanız; kilo verememe nedeniniz psikolojik olabilir.

Beslenme ve kilo problemleri kişinin psikolojisini etkilemekte, aynı zamanda kişinin psikolojisi de beslenmesini etkilemektedir. Bu nedenle beslenme ve psikoloji aslında ayrılmaz iki unsurdur. Beden sağlığı ve mental sağlık iç içedir.

Yemek içgüdüsel bir davranıştır. Yeme işlemi sadece fizyolojik açlık sonrası oluşan bir durum değil, aynı zamanda psikolojik durumlar karşısında da oluşmaktadır.

Birey duygularını uygun şekilde dışarıya yansıtmadığında aşırı yeme, dürtüsel yeme, takıntılı yeme ve tıkınırcasına yeme davranışları sergileme eğilimi göstermektedir. Besin tüketme yaşamla mücadelenin simgesi haline dönüşmektedir. Mücadele alanı ise bedendir. Gittikçe genişleyen beden sosyal ilişkileri olumsuz yönde etkilemektedir. Tüm olumsuz duygular ise beden üzerinde ifade edilir ve arka planda kalan duygusal süreçler ise atlanır. Yapılan tüm diyetler, cerrahi operasyonlar kısa sürede işe yarar gibi görünse de uzun vadede ‘’ yo yo ‘’ etkisi yaratır. Yani kilo alma, verme süreci sürekli tekrarlanır.

Bireyin beden algısı ruhuna ve zihnine etki etmektedir. Bedeni etkileyen her durum ruhu da etkilemektedir. Bu nedenle kilo verme sürecinde diyetin yanı sıra bazı davranış ve düşünce yapılarında değişmeler gerekmektedir.

Diyet sürecinin psikolojik açıdan desteklenerek, kişilerin başarılı sonuçlarla kalıcı davranış değişikliklerine ulaşmalarını sağlamak asıl amaçtır. Diyet yapmak isteyen, vücudundan memnun olmayan fakat beslenme ve yaşam tarzını değiştirecek güce sahip olmayan bireylere psikolog ve diyetisyen iş birliği ile çözüm üretilmektedir.

Psikodiyet bilinçli ve farkında yeme davranışı geliştirerek bireyleri çözüm yoluna ulaştırmaktadır.

Psikodiyet ayrıca diyet sürecini geçici bir program olarak görmeyip sağlıklı ve sürdürülebilir beslenmeyi amaçlayarak, hayat boyu fiziksel ve ruhsal sağlığa kavuşturmayı hedefleyen bir programdır.

Yanlış beslenme davranışlarını kalıcı çözümler ile sonuçlandıran, psikolog ve diyetisyen ile paralel görüşmeler eşliğinde hasta takipleri gerçekleştiren psikodiyet programında, diyetisyen ile klinik bulgular, kan parametreleri, antropometrik ölçümler ve vücut analizi sonucunda sağlıklı ağırlığa ve sağlıklı beslenme alışkanlıkların ulaşmayı hedefleyen bireye özel beslenme programı uygulanır.

Psikolog ile bilişsel davranışçı terapi ilkesine dayanan görüşmeler içerisinde önceden var olan düşünce ve davranış sistemleri, var ise yeme bozuklukları tespit edilerek hedef düşünce ve davranış doğrultusundaki dönüşümlere odaklanılır. Psikodiyet programının temel amacı farkındalık ve gelişim sayesinde kalıcı sonuçlar elde etmektir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir